SZCZUR WĘDROWNY.

Szczur wędrowny to gatunek gryzonia z rodziny myszowatych. Długość jego ciała wynosi od 19 do 28 cm, dodatkowo ogon mierzy od 13 do 23 cm. Waga nie przekracza 350 gram. Jeśli chodzi o ubarwienie to jest ono brunatno-szare z żółtawym odcieniem, strona brzuszna jest biała, żółta lub szara. Uszy są małe, ale grube i owłosione, pysk jest tępo zakończony.

 

Szczur wędrowny wiosną lubi przebywać w ogrodach, na polach oraz blisko wody (jezior i stawów). Jest doskonałym pływakiem. Chłodniejszą porą przenosi się do zabudowań, chętnie przebywa w piwnicach, magazynach i składach. Można spotkać go także na wysypiskach śmieci i w kanalizacjach. Podobnie jak szczur śniady aktywny jest całodobowo, a najbardziej nocą.

Jest bardzo ruchliwy i wszystkożerny, jednak w jego diecie dominuje pokarm zwierzęcy. Żywi się roślinami, mięczakami i drobnymi ssakami. Zjada ryby, raki, żaby, jaja, różne odpadki i padlinę. Zanieczyszcza produkty żywnościowe, zostawia resztki pożywienia, swoje odchody i mocz. Jego żerowanie na polach uprawnych powoduje duże straty w żywności i paszy. Szczur wędrowny przenosi również niebezpieczne dla człowieka choroby zakaźne.