NORNICA.

Nornica jest niewielkim gryzoniem z rodziny chomikowatych, z podrodziny karczowników. Do tych najbardziej popularnych i najliczniejszych gatunków nornic w Polsce zaliczamy nornicę rudą (Myodes glareolus). Nornica ruda ma wydłużone ciało, które pokryte jest szarawo-rudawym futerkiem, strona brzuszna jest jaśniejsza. Długość ciała wynosi około 10 cm, dodatkowo ogon mierzy 5 cm, jest słabo owłosiony i pokryty pierścieniowatymi łuskami. Oczy nornicy są stosunkowo duże, a pyszczek delikatnie zaostrzony i zaopatrzony w ostre siekacze i wąsy. Uszy są duże i szerokie, lekko zaokrąglone i bardzo cienkie. Nos jest koloru różowego.

Nornica ruda występuje w wilgotnych lasach liściastych i mieszanych, które mają dobrze rozbudowaną warstwę podszytu. Ponadto spotkać ją można w nadwodnych zaroślach, parkach, ogrodach i działkach. Swoje gniazda zakłada często pod leżącymi spróchniałymi pniami drzew lub pod ziemią, wyściela je mchem i rozdrobnionymi roślinami. Tuż pod powierzchnią ziemi oraz w gęstym runie kopie korytarze tworząc swego rodzaju system z wieloma otworami wejściowymi.

Nornica ruda doskonale się wspina i skacze po drzewkach owocowych ogryzając ich korę. Żeruje zazwyczaj nocą, chociaż zdarza się być widywana również za dnia. Jeśli chodzi o pożywienie, to w okresie wiosennym i letnim preferuje liście, zioła, pąki drzew i korę, porosty, nasiona, a także owady dorosłe i larwy. Z kolei w okresie jesiennym i zimowym głównym pokarmem są owoce, nasiona, kłącza i bezkręgowce, np. dżdżownice. W tym okresie gromadzi zapasy pożywienia, w głównej mierze nasiona, jagody i młode pędy drzew. Bez pokarmu jest w stanie przeżyć około 5 dni.

Ciąża nornicy trwa do 21 dni, na świat wydaje średnio po 3 do 5 młodych, a w ciągu roku około 20 młodych (3-4 mioty na rok). Młode przychodzą na świat nagie i ślepe, odżywiają się mlekiem matki. Po około 25 dniach opuszczają gniazdo. Swoją dojrzałość płciową osiągają w wieku  8-9 tygodni. Nornice żyją przeciętnie od 2 do 3 lat. Naturalnymi wrogami nornic są sowa, lis rudy, kuna, tchórz, myszołów zwyczajny, a także wydra i kot domowy.

Nornica ruda przy niedoborze pożywienia może być uciążliwa i szkodliwa, zwłaszcza jeśli chodzi o szkółki drzew i ogrody. Sadownicy też nie mają łatwo, nornice zjadają owoce, ogryzają korę z młodych i starszych drzewek owocowych. Ponadto ryją w ziemi nory i sieć korytarzy i wyrządzają szkody w uprawach.