MYSZ DOMOWA.

Mysz domowa to gatunek gryzonia, ssaka, z rodziny myszowatych. Jest drobna, długość jej ciała wynosi od 7 do 12 cm, dodatkowo ogon mierzy od 5,5 do 11 cm. Jej waga waha się od 15 do 25 gram. Jeśli chodzi o ubarwienie, to jest ono szare o lekko żółtawym odcieniu, od spodu na brzuchu białe. Ma wyraźnie zaostrzony pyszczek, a na nim włosy czuciowe, czyli wąsy. Ułatwiają jej one poruszanie się w ciemnościach. Uszy myszy domowej są dość długie i bardzo cienkie, ogon z kolei jest słabo owłosiony i pokryty pierścieniami łusek. Bardzo pomocny przy wspinaczce. Mysz domowa wydziela charakterystyczny zapach, tzw. „mysi zapach”.

Mysz domową spotkać można w otoczeniu człowieka i na polach uprawnych. Latem, zazwyczaj żeruje w ogrodach, sadach i wśród zbóż, z kolei jesienią przenosi się do zabudowań gospodarczych, stajni czy piwnic. Mysz domowa posiada doskonałe zdolności adaptacyjne, odnajduje się w każdych warunkach. Jest mała, zwinna, doskonale biega i skacze, nie ma problemu ze wspinaczką po drzewach czy ścianach. Pomimo, że nie przepada za wodą, doskonale sprawdza się w roli pływaka (gdy oczywiście zajdzie taka potrzeba). Jej atutem jest doskonały słuch, jest aktywna cały czas, jednak najbardziej nocą. Ponadto jest wszystkożerna, na polach uprawnych zajada się nasionami i owadami, z kolei w naszych mieszkaniach zjada nagromadzone zapasy żywności. Myszy gryzą także przedmioty, które nie nadają się do jedzenia, takie jak książki i papier – tymi odgryzionymi fragmentami wyścielają swoje gniazdka. Mysz domowa żyje w grupie.

Mysz domowa wyrządza spore szkody, zjada zapasy żywności, niszczy różne materiały i przedmioty. Zanieczyszcza otoczenie swoimi odchodami – w kale mogą znajdować się patogeny, które są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Ponadto na stopach myszy mogą znajdować się zarodniki szkodliwych grzybów rozkładających produkty spożywcze.