KUNA DOMOWA NA PODDASZU JAK SIĘ JEJ POZBYĆ?

 

Kuna domowa szuka schronienia i miejsca do życia w pobliżu ludzkich zabudowań, na wsiach i w miastach. Chętnie zasiedla stodoły, piwnice, poddasza i strychy. Dzisiaj kuna na strychu to duży problem dla właścicieli domków jednorodzinnych. Nasze poddasza kuna traktuje jako swój teren – ma tam ciepło, sucho, łatwo znaleźć jej w pobliżu pożywienie. Oprócz tego że zjada małe gryzonie takie jak myszy, szczury czy nornice, to może zaatakować także ptaki i ich jaja. Często jeśli mamy własne gospodarstwa i własne kury padają one ofiarą tych na pozór milusińskich gryzoni. No właśnie, bo z wyglądu to urocze zwierzątko – osiąga nie tak wielkie rozmiary, ma wydłużone ciało i krótkie łapy. Wzbudza zaufanie, niestety jej pojawienie się nie zwiastuje niczego dobrego.

Kuna domowa aktywna jest przez cały rok, domownicy najczęściej o jej obecności dowiadują się wieczorami. To wtedy słychać dziwne odgłosy i hałasy. Można zatem uznać, że prowadzi nocy tryb życia. Więcej o kunie, o tym jak wygląda i jakie są jej zwyczaje przeczytacie w zakładce szkodniki kuna domowa.

 

KUNA DOMOWA JAKIE WYRZĄDZA SZKODY?

 

Poza tym, że kuny domowe hałasują, że samice wydają nieznośne dźwięki podczas godów to znaczą także teren swoim moczem i odchodami. Z poddasza mogą trafić na nasze podwórko szukając pożywienia, a przy okazji podczas chłodnych nocy uwielbiają ogrzewać się na ciepłym silniku naszych samochodów. Często przegryzają przy tym kable elektryczne i przewody hamulcowe. Wspominaliśmy także o zwierzętach gospodarskich – kuna ma bardzo silny instynkt i jest w stanie zagryźć na śmierć wszystkie kury, pomimo że głodna już nie będzie.

Drapieżniki takie jak kuna domowa niszczą wełnę mineralną, uszkadzają membranę dachową, kable elektryczne i antenowe. Naprawa tych wszystkich szkód może okazać się bardzo kosztowna. Dlatego kuna na poddaszu to nie lada wyzwanie. Nie zwlekaj z wezwaniem fachowców, bo im dłużej kuna przebywa na poddaszu czy strychu tym większe szkody wyrządzi. Jeśli słyszysz chrobotanie, skrobanie, tupanie czy popiskiwanie na poddaszu to zapewne znalazła sobie tam schronienie kuna. Wezwij na pomoc profesjonalną firmę DDD.