SZCZUR ŚNIADY.

Szczur śniady to gatunek gryzonia z rodziny myszowatych. Długość jego ciała wynosi od 16 do 23 cm, dodatkowo ogon mierzy od 18 do 25 cm. Jego waga średnio nie przekracza 300 gram. Pysk jest zaostrzony, a uszy są długie i cienkie, niemal gołe.  Jeśli chodzi o ubarwienie to jest ono ciemne – od szaro-brunatnego do czarnego, spodnia część ciała jest jaśniejsza. Ogon szczura śniadego jest słabo owłosiony i pokryty łuskami.

 

Potrafi być aktywny cały czas, jednak największą aktywność wykazuje nocą. Za dnia porusza się w zacienionych miejscach, pod roślinnością, a także wśród gałęzi drzew. Nie jest wybredny jeśli chodzi o pożywienie, zjada niemal wszystko: ziarna zbóż, warzywa, owoce, orzechy, ślimaki i owady, ryby, małże. Nie zawaha się zajrzeć do śmietników, karmników dla ptaków czy misek naszych pupili (może wyjeść nawet niestrawione resztki w ich odchodach). Może również posilić się klejem czy mydłem. Śmiało można powiedzieć, że jest wszystkożerny. I to dosłownie.

Szczura śniadego spotkać możemy na strychu i poddaszu, w magazynach zbożowych i innych zabudowaniach gospodarskich. Bardzo dobrze się wspina, zwykle zajmuje wyższe kondygnacje budynków. Wyrządza duże szkody gospodarcze. Zjada i niszczy produkty żywnościowe, uszkadza meble, przegryza kable i instalacje elektryczne. Ponadto uczestniczy w przenoszeniu wielu chorób, takich jak żółtaczka zakaźna, robaczyce, włośnica.