SPUSZCZEL POSPOLITY.

Spuszczel pospolity to chrząszcz z rodziny kózkowatych, który żeruje w drewnie miękkim, głównie z drewnie drzew iglastych (sosna, świerk, jodła i modrzew). Zaliczany jest do najgroźniejszych szkodników budowli drewnianych, w tym zabytkowych budynków. Uszkadza drewno konstrukcyjne: upodobał sobie strychy i dachy. Jak wygląda, jak się rozmnaża i jakie szkody powoduje?

JAK WYGLĄDA SPUSZCZEL POSPOLITY?

Spuszczel pospolity osiąga długość do 21 mm, a więc jest całkiem sporym szkodnikiem drewna. Jest on barwy jasno-brunatnej lub ciemno-brunatnej (czasami nawet czarnej), jego ciało pokryte jest drobnymi włoskami. Na jego przedpleczu znajdują się dwa charakterystyczne guzki. Czułki u samca są znacznie większe niż u samicy, jednak to samica jest większa i bardziej ociężała, a jej odwłok posiada spiczaste zakończenie.

JAK WYGLĄDA CYKL ŻYCIOWY SPUSZCZELA?

Rójka spuszczela trwa od połowy czerwca do połowy sierpnia. Po kopulacji samica składa swoje jaja w szpary w drewnie, w szczególności w miejscach najbardziej nasłonecznionych. Składa je w ilości około 200 sztuk, z jaj wylęgają się larwy, które od razu zaczynają wgryzać się w drewno i drążyć chodniki. Wypełnione są one dość szczelnie mączką drzewną i odchodami. Okres larwalny może trwać od 2 do nawet kilkunastu lat (jednak najbardziej optymalny to okres od 2 do 6 lat). Na końcu chodnika larwalnego dochodzi do przepoczwarzenia. Poczwarka przeobraża się w postać dorosłą, czyli chrząszcza, który opuszcza żerowisko wygryzając otwór wylotowy.

SZKODLIWOŚĆ I ZWALCZANIE SPUSZCZELA POSPOLITEGO. 

Wybierając drewno iglaste (które spuszczel sobie upodobał) warto nasączyć je odpowiednimi preparatami ochronnymi i toksycznymi. Można również zadbać o zabezpieczenie okien na strychu i poddaszu oraz uszczelnienie dachu. Jednak czasami to nie wystarcza i szkodnik się u nas pojawia, wtedy warto skorzystać z pomocy fachowców. Przy zwalczaniu spuszczela i innych szkodników drewna często wykorzystuje się metodę dezynsekcji gazowej za pomocą fosforowodoru. To jeden z najbardziej skutecznych zabiegów o ile przeprowadzany jest przez profesjonalną firmę z doświadczeniem.