O tym, że gołębie powodują szkody gospodarcze wiedzą wszyscy. Zanieczyszczone balkony, elewacje i chodniki odstraszają, wyglądają nieestetycznie, nie mówiąc już o nieprzyjemnym zapachu. Ptaki te są również udręką dla wielu zakładów przemysłowych i spożywczych (mogą zanieczyszczać żywność).

                                       

 

 

 

 

 

 

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że gołębie przenoszą groźne choroby i bakterie. Dlatego też często nazywane są „latającymi szczurami”.

Najbardziej znaną bakterią, wykrytą u miejskich gołębi jest Chlamydia Psittaci, która przez niektórych uważana jest za groźniejszą nawet od Salmonelli. Wywołuje ona ornitozę, zwaną popularnie papuzicą. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Człowiek zaraża się drogą kropelkową, wskutek wdychania pyłu i cząsteczek zawierających drobiny wysuszonego kału. Co ciekawe, u gołębi patogen ten nie wywołuje żadnych chorób. Ornitoza przebiega dwuetapowo:

  • w fazie pierwszej pojawia się wysoka gorączka, dreszcze, uczucie rozbicia i zmęczenia. Stajemy się bardziej wrażliwi na światło, doskwierają nam bóle mięśni i brzucha. Może pojawić się krwawienie z nosa
  • w fazie drugiej pojawia się suchy i bolesny kaszel, krwioplucie i ból w klatce piersiowej.

Szacuje się, że jeden gołąb wydala rocznie blisko 12 kilogramów odchodów. W gołębich gniazdach i ich odchodach znaleźć można liczne musze larwy, pchły, moliki i inne robactwo. Gołębie bezpośrednio lub pośrednio rozsiewają różne zarazki chorobowe, które mogą powodować m.in. zapalenie opon mózgowych, toksoplazmę czy choroby układu oddechowego.

Jedną z poważniejszych chorób wywołuje grzyb należący do tzw. drożdży podstawkowych Cryptococcus NeoformansKryptokokoza (potocznie drożdżyca europejska, turoloza). Choroba ta atakuje ośrodkowy układ nerwowy, płuca (grzybice narządowe, głębokie) lub skórę i tkankę podskórną (grzybice powierzchowne). Pierwsze objawy to bóle głowy i klatki piersiowej, a także podwyższona temperatura, kaszel i osłabienie. Kiedy kryptokokoza przeradza się w zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych pojawiają się bardzo silne bóle głowy, zaburzenia widzenia, problemy z poruszaniem, w skrajnych przypadkach może dojść do śpiączki i śmierci.

                         

 

 

 

 

 

 

Kolejnym grzybem jest Histoplasma Capsulatum, który wywołuje histoplazmozę, inaczej chorobę Darlinga. Jest to choroba, której objawy nie są typowe, najczęściej atakowane są płuca. Zdarza się jednak, że inne narządy mogą zostać zainfekowane – mówi się wtedy o histoplazmozie rozsianej, która nieleczona odpowiednio może prowadzić do śmierci. Ostry przebieg choroby najczęściej dotyka noworodki, dzieci i osoby starsze z przewlekłymi chorobami płuc, natomiast postać rozsiana histoplazmozy bardzo często występuje u chorych na AIDS i nowotwory. Jakie zatem mogą być objawy tej choroby? Złe samopoczucie, gorączka, bóle w klatce piersiowej i suchy kaszel. Przewlekła choroba płuc przypomina gruźlicę, na przestrzeni miesięcy, lat może pogorszyć stan zdrowia chorego. Istotne jest, że choroba nie przenosi się z zakażonej osoby na inne.

Nie tylko odchody gołębie są niebezpieczne, ale również roztocza, które pasożytują na tych ptakach. Jednym z nich jest obrzeżek gołębień (Argas reflexus, obrzeżek gołębi). To gatunek kleszcza miękkiego z rodziny obrzeżkowatych, ma owalny kształt i jest barwy szarej lub szaro-brązowej. Przypomina zwykłego kleszcza – wkuwa się w ciało, a po kilku godzinach odrywa. Obrzeżek gołębi żeruje głównie nocą, w przypadku braku obecności naturalnych żywicieli (gołębie, jaskółki, gawrony, kawki, wróble) zaczyna atakować ludzi. Ukąszenie jest bardzo bolesne i może spowodować silną reakcję alergiczną, szczególnie u dzieci i osób starszych. Inne możliwe powikłania po ukąszeniu to zapalenie naczyń limfatycznych oraz ropne zakażenie bakteryjne. Sam obrzeżek jest nosicielem różnych chorób: kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowych, boreliozy, salmonellozy ptasiej, gorączki Q. Pomimo, że obrzeżki ze względu na rozmiar (od 6 do 10 mm) są łatwo zauważalne to w ciągu dnia chowają się w szparach podłóg, futryn, pod parapetami, w szczelinach mebli i łóżek.

Kluczowa w kwestii gołębi staje się profilaktyka. Jeśli w naszym sąsiedztwie bytują te ptaki to zasadne jest gipsowanie i fugowanie szczelin przy oknach i drzwiach, a także tynkowanie spękanych ścian wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zabezpieczeniach przeciwko ptakom? kliknij i czytaj dalej…