Wyschlik grzebykorożny
WYSCHLIK GRZEBYKOROŻNY.
Wyschlik grzebykorożny jest chrząszczem należącym do rodziny kołatkowatych. To bardzo pospolity szkodnik drewna, którego spotkać możemy w lasach, budynkach z elementami drewnianymi oraz w muzeach. Wyschlik preferuje drewno drzew liściastych, atakuje meble, sprzęty gospodarskie, rzeźby oraz konstrukcje dachowe.
Jak wygląda wyschlik grzebykorożny?
Jest on koloru brązowego, mierzy do 5 mm długości, jego przedplecze jest kuliste i pokryte w przedniej części drobnymi ząbkami. Samiec wyschlika posiada charakterystyczne czułki w kształcie grzebyków.
Jak wygląda cykl życiowy wyschlika?
Samica składa jaja za pomocą pokładełka we wcześniej wydrążonym przez siebie chodniku lęgowym. Z cienkich i nitkowatych jajek wylęgają się larwy, które po żerowaniu i linieniach przybierają postać pędraków. Starsze larwy tworzą chodniki, a te najstarsze kolebki poczwarkowe, gdzie dochodzi do przepoczwarzenia. Poczwarka przeobraża się w osobnika dorosłego i przez otwór wylotowy przedostaje się na zewnątrz.
Szkodliwość i zwalczanie wyschlika grzebykorożnego.
Oprócz atakowania drewna w budynkach lubuje się w drewnie drzew żywych, szczególnie tych obumierających i martwych. Jeśli spotykany jest w naszych domach – interesują go przede wszystkim meble wykonane z drewna drzew liściastych, takich jak buk, dąb i olcha oraz konstrukcje dachowe budynku. Wyschlik znany jest z tego, że chętnie atakuje zabytkowe budynki i muzea skansenowskie – uszkadza rzeźby, obiekty muzealne i konstrukcje drewniane zabytkowych budynków.
Aby zabezpieczyć się na wypadek ataku wyschlika należy w pierwszej kolejności zadbać o zabezpieczenie samego drewna przed jego użyciem.
Przy zwalczaniu wyschlika i innych szkodników drewna często wykorzystuje się metodę dezynsekcji gazowej za pomocą fosforowodoru. To jeden z najbardziej skutecznych zabiegów o ile przeprowadzany jest przez profesjonalną firmę z doświadczeniem.