MIAZGOWIEC PARKIETOWIEC.

Miazgowiec parkietowiec to chrząszcz z rodziny miazgowcowatych, groźny szkodnik drewna i muzealny. Niszczy doszczętnie wszystkie drewniane elementy wyposażenia naszych mieszkań: boazerię, parkiety oraz meble. W jednym materiale potrafi żerować przez wiele lat, dlatego dokonywane przez niego uszkodzenia są bardzo dotkliwe. Jak wygląda, jaki jest jego cykl życiowy i jakie szkody wyrządza?

Jak wygląda miazgowiec parkietowiec?

Miazgowiec parkietowiec osiąga długość od 2 do 5 mm. Ma wydłużone i nieco spłaszczone ciało w kolorze od jasno-brunatnego po ciemno-brunatny. Ciało pokryte jest drobnymi włoskami, na środku przedplecza znajduje się owalne i podłużne zagłębienie. Czułki miazgowca zakończone są buławką.

Jak wygląda cykl życiowy miazgowca?

Rójka miazgowca parkietowca trwa od maja do czerwca. Samica składa jaja w ilości około 70 w nacięciach drzew, składa je pojedynczo lub po kilka jaj. Z nich wylęgają się larwy, początkowo smukłe, a po kilku linieniach przybierają kształt typowego pędraka. Larwy wygryzają chodniki, które wypełniają się mączką drzewną. Na końcu chodnika dochodzi do przepoczwarzenia. Poczwarka przeobraża się kolejno w osobnika dorosłego i opuszcza żerowisko. Na wolności żyje do 2 tygodni.

Szkodliwość i zwalczanie miazgowca parkietowca.

Miazgowiec parkietowiec żeruje w drewnie twardym, takim jak dąb, jesion, mahoń i orzech. Może występować w martwych konarach i gałęziach drzew, spotkać go można także w pociętych drewnianych belach. Preferuje drewno bogate w skrobię i białko. W naszych domach upodobał sobie drewniane podłogi, boazerie oraz meble. Uszkadza także parkiety rekonstruowane z drewna w zabytkowych budynkach.

Z racji tego, że upodobał sobie drewno składowane (na składnicy lub w tartakach) to właśnie w tych miejscach powinno zadbać się o porządek i higienę: odpowiednio składować drewno, usuwać te porażone i nie dopuścić do zawilgocenia drewna.

Przy zwalczaniu miazgowca i innych szkodników drewna często wykorzystuje się metodę dezynsekcji gazowej za pomocą fosforowodoru. To jeden z najbardziej skutecznych zabiegów o ile przeprowadzany jest przez profesjonalną firmę z doświadczeniem.