Wciornastki co to jest?
Wciornastki, inaczej przylżeńce czy przecinki, to niewielkie owady posiadające drobne i wydłużone ciało oraz dwie pary skrzydeł, których brzegi pokryte są strzępiną. Ich aparat gębowy jest typu kłująco-ssącego i charakteryzuje się wyraźną asymetrią. Wciornastki wchodzą w skład aeroplanktonu i zamieszkują rozmaite środowiska. Wciornastki to jednak kilka tysięcy różnych gatunków, z których niektóre są grzybożerne bądź porostożerne, ale są też i drapieżne odmiany tego szkodnika.
Najpopularniejsze przecinki.
Do tych najczęściej spotykanych zaliczamy: wciornastek szklarniowiec (żeruje głównie na roślinach importowanych), wciornastek cieplarek (żeruje na roślinach doniczkowych), wciornastek tytoniowiec (atakuje m.in. goździki, gerbery i chryzantemy, a także warzywa) czy wciornastek orientalny (atakuje storczyki, chryzantemy). Najgroźniejszym wydaje się być wciornastek zachodni, który występuje w uprawach szklarniowych roślin ozdobnych i warzyw. Ten gatunek jest o tyle niebezpieczny, że przenosi groźny wirus TSWW, który degeneruje rośliny. Ciężko tego szkodnika zwalczyć, a mnoży się w tempie ekspresowym.
Wciornastki skąd się biorą? Objawy żerowania.
Wciornastki osiągają od 1 do 2 mm długości, dlatego też trudno je dostrzec gołym okiem. Są one barwy żółtej lub brunatnej. O ich obecności mogą świadczyć m.in. przebarwienia – często żerują na roślinach doniczkowych (pokojowych), m.in. na storczykach, palmach, bluszczach czy fikusach. Wśród roślin ogrodowych upodobały sobie z kolei goździki, gerbery i chryzantemy. Są gatunki, które spotkać możemy na roślinach uprawnych, gdzie dokonują sporych uszkodzeń i dodatkowo przenoszą na te rośliny drobnoustroje chorobotwórcze.
Do naszych domów trafiają przez przypadek, np. wraz z przyniesioną do domu nową rośliną. Największy wysyp obserwuje się latem, zasiedlają kwiaty, zboża i trawy. Z racji swoich niewielkich rozmiarów z łatwością się przenoszą wraz z podmuchem wiatru. Często bywają uciążliwe i przyklejają się do naszej skóry, zwłaszcza że latem pocimy się i skóra robi się wilgotna. Czy wciornastki są dla nas groźne? Mogą powodować świąd, dyskomfort, u osób bardziej wrażliwych podrażnienie. Jednak nie stanowią dla nas większego zagrożenia. Inaczej jest w przypadku roślin – to dla nich stanowią poważne zagrożenie.
Wróćmy na chwilkę do objawów ich żerowania. Zwykle na liściach pojawiają się niewielkie jasne plamki, które nabierają niemal srebrzystego połysku. W niektórych miejscach dostrzec możemy drobne i ciemne grudki – to odchody tych szkodników. Jeśli na roślinie żeruje dość spora kolonia wciornastek to z czasem liście zaczynają obsychać i opadać. Dodatkowo wśród roślin o ozdobnych kwiatach wciornastki skracają ich okres kwitnienia, powodują liczne deformacje kwiatów.
Wciornastki jak się pozbyć?
Jeśli robaki zaatakowały twoje rośliny nie zwlekaj i poproś o pomoc fachowców. Tutaj pomoże jedynie profesjonalna dezynsekcja. Zapraszamy do kontaktu!