Korowódka dębówka co to jest?

Korowódkowate to motyle średniej wielkości, posiadające szarawe, brunatne bądź brązowe ubarwienie skrzydeł. Często widoczne są lekko ukośne i ciemniejsze przepaski na przedniej parze skrzydeł. Ciało motyla jest krępe i pokrywają je długie włoski. Z racji tego, że dorosłe motyle nie pobierają pokarmu to ich rurka ssąca jest zredukowana. U samca występują szerokie i dwustronnie pierzaste czułki. Korowódkowate aktywne są szczególnie nocą. Gatunkiem najbardziej rozpowszechnionym w Polsce jest korowódka dębówka.

Gąsienice pojawiają się już wiosną, żyją gromadnie. W ciągu dnia przebywają w sporządzonych przez siebie oprzędach, a wieczorami wychodzą na żer, tak by o poranku powrócić do swoich gniazd. Podczas wędrówek tworzą charakterystyczne długie korowody – stąd ich nazwa. Są bardzo owłosione, a ich długie włoski tworzą kępki. U nieco starszych osobników zaczynają pojawiać się dodatkowo krótkie i łamliwe włoski parzące, które mogą być roznoszone przez wiatr i powodować u ludzi i zwierząt silne podrażnienia skóry i błon śluzowych.

Korowódkowate w Polsce.

Korowódka dębówka jest gatunkiem motyla nocnego, zaliczanego do podrodziny korowódkowatych. Jest motylem ciepłolubnym, którego rozpiętość skrzydeł wynosi do ok. 25 mm, są one w kolorze szarawym. Samica składa jaja w górnej części korony dębu, składa je późnym latem w ilości ok. 150 sztuk. Z jaj wykluwają się gąsienice, które żyją w większych koloniach. Wędrują gromadni e ku górze, w kierunku liści dębowych, w poszukiwaniu pożywienia.

Gąsienice w ciągu dnia przebywają w swoich gniazdach, składających się z pustych wylinek, kokonów i odchodów. Przechodzą do 6 stadiów rozwojowych, by potem zamknąć się w kokony w gnieździe i przepoczwarzyć w dorosłe motyle. Kokony korowódek dębówek są dosyć charakterystyczne – przybierają kształt białej półkuli, która może osiągnąć rozmiar od kilku do kilkudziesięciu centymetrów.

Korowódka dębówka alergia.

Ostatnimi czasy obserwuje się dość silne namnażanie korowódki dębówki, a to z racji ciepłych i suchych dni w początkowym okresie lata. Jak wspomnieliśmy na początku – starsze gąsienice na przełomie maja i czerwca zaczynają pokrywać się drobnymi parzącymi włoskami, które mają za zadanie chronić je przed wrogami naturalnymi. Mogą być roznoszone przez wiatr na spore odległości, są łamliwe i kruche, a z ich środka uwalniane są różnego rodzaju proteiny, m.in. płyn parzący, nazywany thaumetopoeiną. Choroba wywołana przez parzące włoski motyli to tzw. lepidopteryzm, mogą pojawić się takie objawy, jak: silny świąd, pokrzywka kontaktowa czy zapalenie skóry, ponadto mogą pojawić się bąble, które wyglądem przypominają te po ukąszeniu owadów. Może dojść również do zapalenia spojówek, nieżytu nosa, zapalenia gardła i duszności, a także do silnych reakcji alergicznych. Mogą wywołać silny atak astmy i wymioty.

Najbardziej narażoną grupą osób są dzieci bawiące się na zewnątrz, a także osoby zamieszkujące obrzeża lasów. Również użytkownicy parków i terenów leśnych oraz osoby przebywające w lesie, m.in. pracownicy leśni czy zwykli spacerowicze. Nie należy zapominać również o zwierzętach domowych i hodowlanych.

Korowódka dębówka zwalczanie.

Zwalczanie parzących gąsienic należy zostawić specjalistom. Nie lekceważmy ich i nie działajmy na własną rękę. Na ratunek przychodzi profesjonalna firma DDD Owadek. Skuteczna dezynsekcja korowódka dębówka. Zapraszamy do działu usługi dezynsekcja.

 

korowódka dębówka korowódka dębówka korowódka dębówka