Kleszcze co to? Co warto o nich wiedzieć?

To groźne pajęczaki – zetknięcie z nimi może skończyć się dla nas tragicznie. Osiągają średnio 15 mm długości (maksymalnie 30 mm). Ciało jest okrągłe bądź owalne i składa się z gnatosomy, która obejmuje aparat gębowy oraz idiosomy, która obejmuje segmenty z odnóżami krocznymi i tylne segmenty bez odnóży. Ciało kleszcza jest grzbietobrzusznie spłaszczone w przypadku osobnika głodnego, w miarę najedzenia staje się ono bardziej wypukłe. Kleszcze są odporne na zimno i suszę, potrafią doskonale ukryć się i czekać na poprawę pogody. Nawet niewielkie plusowe temperatury sprawiają, że wygłodzone osobniki wyruszają na żer. Nic dziwnego, z roku na rok pojawiają się coraz wcześniej.

Jest ponad 850 gatunków kleszczy, w Polsce żyje około 20. Do tych najpopularniejszych zaliczamy kleszcza pospolitego, łąkowego oraz obrzeżka gołębiego. Pierwszy z nich kojarzony jest z terenami wilgotnymi, preferuje lasy liściaste oraz mieszane. W przypadku lasów iglastych wybiera jedynie te o gęstym poszyciu. Kleszcz pospolity zasiedla także działki, parki i zieleńce, w Polsce jest bardzo powszechny. Kleszcz łąkowy występuje na zakrzewionych pastwiskach, na obrzeżach jezior i wśród bagnistych terenów leśnych. Preferuje wilgotne tereny, spotykany głównie we wschodniej części Polski. Obrzeżek gołębi z kolei żywi się krwią gołębi, spotykany jest w miejscach, gdzie gnieżdżą się ptaki, a więc na poddaszach i strychach.

Kleszcze co je przyciąga? Zagrożenia i choroby.

Atakują z ukrycia, są krwiopijne, szybkie i na dodatek bardzo skuteczne. Nie spadają z drzew, zazwyczaj chowają się w trawach i krzakach. Kleszcze co przenoszą? Mogą przenosić groźne dla człowieka bakterie i wirusy, m.in. boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Zwabia je temperatura ciała ofiary, wydychany dwutlenek węgla oraz zapach potu. Kleszcz szuka odpowiedniego miejsca do wkłucia – skóra musi być w miarę cienka i wilgotna. Zazwyczaj wkłuwa się za uchem, w pachwinie, pod kolanem lub w zgięciu łokcia.

Pajęczak ten wbija się dosyć głęboko w skórę, jednak samo wkłucie nie jest wyczuwalne przez ofiarę, a to dlatego, że do organizmu wprowadzana jest specjalna substancja, która znieczula i tym samym opóźnia reakcję obronną. Kleszcz może żerować do 7 dni i wypić około 2 ml krwi, jego ciało staje się wypukłe, a on sam zwiększa swój rozmiar. Więcej o faktach z życia kleszczy, m.in. kleszcze co je odstrasza, kleszcze co robić po ukąszeniu, znajdziecie na blogu kleszcze. obalamy mity.

Zwalczanie kleszczy Śląsk (Wodzisław Śląski, Tychy, Rybnik, Gliwice, Żory, Mikołów i inne).

Firma Owadek proponuje Państwu zabiegi, dzięki którym wasze najbliższe otoczenie wolne będzie od kleszczy, a przy okazji wolne od uciążliwych meszek i komarów. Wszystko po to, aby mogli Państwo wiosenne i letnie wieczory spędzać w ciszy i spokoju. Jak działamy? Przeprowadzamy kleszcze dezynsekcja w formie oprysku, stosując odpowiedni sprzęt i środki. Kleszcze co je odstrasza? Przy zwalczaniu kleszczy sprawdza się również zamgławianie termiczne, dzięki któremu wytwarzana jest specjalna mgła działająca destrukcyjnie na te owady (przy okazji działa odstraszająco przez okres kilku tygodni). Dzięki zamgławianiu środek wnika w najdrobniejsze zakamarki, co sprawia, że jest to jedna z najczęściej stosowanych przez naszą firmę metod eliminujących kleszcze, meszki i komary.

Gdzie warto przeprowadzać odkomarzanie?

  • ogródki przy domkach jednorodzinnych,
  • działki,
  • miejsca, gdzie organizowane są imprezy masowe (oczywiście mowa o imprezach plenerowych)
  • tereny zielone przy domkach wczasowych, pensjonatach,
  • powierzchnie wokół domów spokojnej starości i domów dziecka,
  • tereny podmokłe (popowodziowe).

Podczas wyboru metody kierujemy się zawsze sytuacją danego obiektu, do każdego klienta podchodzimy indywidualnie. Przy zabiegach tego typu musimy wziąć pod uwagę m.in. warunki pogodowe czy odległość od zbiorników wodnych. Wszystko po to, aby efekt naszych działań utrzymywał się jak najdłużej i był bezpieczny.

Zapraszamy do kontaktu i współpracy!