SKÓRNIK KOLCZATEK.

Skórnik kolczatek to chrząszcz z rodziny skórnikowatych, którego spotkać możemy zarówno w gniazdach ptaków, jak i w magazynach i sklepach, gdzie żeruje na produktach pochodzenia zwierzęcego (mięso, suszone ryby, ser). Skórnik kolczatek zaliczany jest do szkodników drewna – drąży wyrobione drewno dla zapewnienia sobie kryjówki, i tym samym uszkadza konstrukcje budynków. Może powodować szkody w budynkach w muzeach skansenowskich oraz innych zabytkowych budowlach, dlatego też zaliczany jest do szkodników muzealnych.

Jak wygląda skórnik kolczatek?

Kolczatek osiąga długość do 10 mm, jego ciało pokryte jest krótkimi czarnymi włoskami (gdzieniegdzie widoczne są białe pojedyncze włoski). Brzegi pokryw mają ząbkowane zakończenia.

Jak wygląda cykl życiowy skórnika?

Samica skórnika składa jaja bezpośrednio na pokarm, z jaj tych po około 2 tygodniach wylęgają się larwy. Przechodzą do 8 linień zmieniając barwę, najstarsze larwy są czarne z widocznym na grzbiecie podłużnym paskiem. Larwy zaopatrzone są w małe chitynowe kolce na brzegach segmentów. Larwa przepoczwarza się i przeobraża w dorosłego chrząszcza.

Szkodliwość i zwalczanie skórnika kolczatka.

Skórnik kolczatek żeruje na produktach spożywczych – zjada je, uszkadza i zanieczyszcza swoimi odchodami. Larwy skórnika niszczą opakowania i inne przedmioty twarde, m.in. konstrukcje drewniane w domach i zabytkowych budynkach, z tego też powodu uważa się je za szkodniki drewna oraz muzealne.

Jego zwalczanie należy powierzyć profesjonalnej firmie DDD, która dobierze odpowiednią metodę i środki. Najczęściej stosowane są opryski, zamgławianie ULV oraz zamgławianie termiczne.