PSOTNIK KOŁATEK.

To niewielki owad, należący do rzędu gryzków, który liczy sobie około 1000 gatunków, więc całkiem sporo. Psotnik nazywany bywa potocznie zakamarnikiem bądź wszą książkową i bynajmniej nie bez powodu. Bo oprócz tego, że żywi się glonami, porostami i martwą materią organiczną to lubi także zajadać się klejem i starymi książkami. Jakie szkody wyrządza i czy jest groźny?

Jak wygląda psotnik zakamarnik?

Psotnik kołatek to niewielki owad, osiągający średnio do 2 mm długości (zdarza się, że dorasta do 5 mm) o jasnym ubarwieniu ciała (brudnożółty, szarobrązowy). Jego czułki są długie, cienkie i członowane, z kolei odnóża wyraźnie zgrubiałe u ich podstawy. Oczy są małe, złożone i bardzo dobrze rozwinięte, psotnik wyposażony jest w aparat gębowy typu gryzącego.

Jak rozmnaża się psotnik?

W przypadku tego gatunku gryzków samce spotykane są niezwykle rzadko, dlatego też mamy do czynienia z rozmnażaniem bez udziału samców, fachowo nazywanym rozmnażaniem partenogenetycznym. Samica psotnika składa maksymalnie 200 małych jajeczek, które przykleja do podłoża i zasłania resztkami pożywienia. Wylęgające się z jaj larwy przypominają osobnika dorosłego, przechodzą rozwój niezupełny (nie ma stadia poczwarki).

Szkodliwość i zwalczanie psotnika kołatka.

Psotniki chętnie przebywają w środowisku naturalnym, żywią się wtedy glonami, porostami, grzybami i martwą materią organiczną. Nie mniej jednak, szczególnie w porze jesienno-zimowej, chętnie przedostają się do naszych mieszkań, bibliotek i muzeów. Atakują produkty spożywcze, wyjadają klej z tapet, ogryzają stare książki i papier.

Gryzki lubią wilgoć i nieogrzewane pomieszczenia, jeśli tylko warunki są sprzyjające mogą zagnieździć się w mieszkaniach, magazynach i muzeach. Produkty spożywcze zasiedlane przez nie stopniowo atakowane są przez grzyby i pleśń, przez co nie będą nadawać się do spożycia. Psotniki, ze względu na swoje małe rozmiary, często są niezauważane w bibliotekach i muzeach, a w tym czasie mogą dokonywać licznych uszkodzeń starych ksiąg i księgozbiorów.

Aby nie dopuścić do inwazji psotnika w naszych domach należy zadbać o porządek, wysprzątać wszelkie zakamarki oraz miejsca, gdzie rzadziej zaglądamy. Powinniśmy zadbać również o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, nie dopuścić do pojawienia się wilgoci. Wszelkie produkty sypkie przechowywać się powinno w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

Jeśli gryzki zadomowią się na dobre, warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy zastosują odpowiednie środki i metodę, aby pozbyć się szkodników skutecznie i bezpiecznie.