Mrzyk muzealny
MRZYK MUZEALNY
Jeśli mówimy o szkodnikach muzealnych to ten chrząszcz z rodziny skórnikowatych idealnie wpisuje się i nazwą i szkodliwością. Mrzyk muzealny występuje bardzo pospolicie w Polsce, spotykany najczęściej w muzeach, gdzie dokonuje niemałych zniszczeń. Przyjrzyjmy się mu bliżej: jak wygląda i jak szkodzi?
Jak wygląda mrzyk muzealny?
Dorosły mrzyk osiąga do 4 mm długości, jego ciało jest wypukłe i przypomina kształtem biedronkę. Oczy są zaokrąglone, ciało koloru brązowego lub czarnego, pokryte białymi łuseczkami. Mrzyk zapatrzony jest w dwie pary skrzydeł, z których przednie są skórzaste i twarde, a tylne błoniaste i lotne.
Jak rozmnaża się mrzyk?
Samica mrzyka jest w stanie złożyć maksymalnie 50 malutkich i kremowych jajeczek. Składa je pod wykładziną, w garderobie lub w szczelinach, często blisko produktów, które staną się pokarmem dla larw. Po około 3 tygodniach z jaj wylęgają się żółte i włochate larwy wyposażone w segmentowane czułki i kilka pęczków złotych włosów. Larwy unikają światła, kiedy są niepokojone zwijają się w kłębek. Z larwy rozwija się poczwarka, a następnie dorosły chrząszcz. Osobniki dorosłe żyją do 6 tygodni.
Szkodliwość i zwalczanie mrzyka muzealnego.
O tym, że mamy do czynienia z mrzykiem może świadczyć pozostawiany przez niego drobny i brązowy pyłek. Oprócz tego zniszczenia, jakich dokonuje są spore. Larwy mrzyka żerują na produktach pochodzenia zwierzęcego, są to: skóra, wełna, futro. Zdarza się, że spotkamy je w naszej kuchni, wtedy atakują suche produkty spożywcze typu mąka czy kakao. Najczęściej jednak mrzyki spotkać możemy w bibliotekach i muzeach, gdzie atakują drogocenne zbiory: entomologiczne, księgozbiory, wypchane zwierzęta i wszelkie eksponaty suche. To właśnie larwy są najbardziej szkodliwe, dorosłe mrzyki są zupełnie niegroźne: zjadają nektar i pyłek kwiatowy.
Zwalczanie mrzyków nie należy do łatwych, należy dobrać odpowiednią metodę dezynsekcji uwzględniając ich liczebność i miejsce występowania. O wszystkich metodach dezynsekcji stosowanych przez firmę Owadek przeczytacie w dziale dezynsekcja.