TROJSZYK ULEC.

Trojszyk ulec to gatunek chrząszcza z rodziny czarnuchowatych, to jeden z najbardziej znanych szkodników magazynowych, nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. Kiedy już się pojawi w magazynach, to w bardzo krótkim czasie jest w stanie wyrządzić spore szkody. Warto zatem przyjrzeć mu się bliżej – jak go rozpoznać, na czym żeruje i czy można się go pozbyć?

JAK WYGLĄDA TROJSZYK ULEC?

Dorosły chrząszcz osiąga od 3 do 4 mm długości. Jego ciało jest wydłużone i spłaszczone, jeśli chodzi o ubarwienie to jest ono różne – od jasnobrązowego po czerwono-brunatne. Czułki zbudowane są z 11 członów i zakończone członem zaokrąglonym na szczycie. Trojszyk posiada półkolistą i płaską głowę, jego przedplecze jest matowe i ma kształt prostokątny, pokryte jest płytkimi punktami średnich rozmiarów. Trojszyk ulec posiada bardzo dobrze rozwinięte skrzydła, ale nie używa ich do latania. Skrzydła okryte są chitynowymi pokrywami, na których widać bruzdkowania.

JAK WYGLĄDA CYKL ŻYCIOWY TROJSZYKA?

Trojszyk ulec jest bardzo płodny, samica składa do 13 jaj dziennie, a w ciągu całego swojego życia może ich złożyć nawet 400. Składa je bezpośrednio do pokarmu, a ich rozwój uzależniony jest przede wszystkim od temperatury. Z jaj wylęgają się larwy – bardzo żarłoczne i ruchliwe, a z racji tego, że nie lubią światła chowają się w szparach i pęknięciach ścian i podłóg. Larwy przechodzą około 7-8 linień, następnie szukają kryjówki, aby mogły się przepoczwarzyć. Poczwarka w przeciwieństwie do larwy jest statyczna, nie jest osłonięta. Poczwarka przeobraża się w postać dorosłą, czyli chrząszcza.

SZKODLIWOŚĆ I ZWALCZANIE TROJSZYKA.

Zarówno larwy trojszyka, jak i dorosłe osobniki żerują i zanieczyszczają produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Atakują ziarno zbóż, mąkę i inne produkty mączne, warzywa takie jak groch i fasola, ponadto suszone owoce, przyprawy, pasze i pieczywo. Co ciekawe, mogą zaatakować poczwarki własnego gatunku czy też zjeść pleśń. Oprócz tego, że zjadają produkty magazynowe, to również je zanieczyszczają swoimi odchodami, wylinkami czy też martwymi osobnikami. Jeśli chodzi o ziarno to żerują w jego zarodkowej części, co wpływa na obniżenie zdolności jego kiełkowania. Powodują także zawilgocenie i zagrzewanie się produktów, co niestety wpływa na pogorszenie się warunków ich składowania.

Zawsze warto zapewnić odpowiednie warunki składowania produktów, aby uniknąć inwazji szkodników: zadbać o porządek, czystość oraz zachować czujność – kontrolować produkty, opakowania itp. Z racji tego, że trojszyki są płodne i szybko się mnożą należy jak najszybciej zadziałać i zgłosić się do profesjonalnej firmy zwalczającej szkodniki. Firma Owadek dobierze odpowiednią metodę w zależności od wielkości populacji oraz miejsca ich występowania. O metodach dezynsekcji przeczytacie w dziale usługi dezynsekcja. Zapraszamy do kontaktu!