Omacnica spichrzanka
OMACNICA SPICHRZANKA.
Omacnica spichrzanka potocznie zwana jest molem spożywczym, to motyl nocny z rodziny omacnicowatych. To bardzo często spotykany szkodnik nie tylko w magazynach ale również w naszych kuchniach. Żeruje na suchych pokarmach, takich jak kasze, mąka czy otręby.
JAK WYGLĄDA OMACNICA SPICHRZANKA?
Rozpiętość skrzydeł omacnicy waha się od 14 do 18 mm, część nasadowa skrzydeł jest żółta, reszta jest brunatno-czerwona z szaroniebieskimi, poprzecznymi paskami. Skrzydła pokryte są barwnymi łuskami i ciemną strzępiną.
Omacnice preferują suche pokarmy, takie jak cukier, kasze, mąka i otręby.
JAK WYGLĄDA CYKL ŻYCIOWY MOLA SPOŻYWCZEGO?
Dorosły osobnik, czyli motyl nocny aktywny jest w ciągu nocy, nie pobiera pokarmu, jest nieszkodliwy i żyje przeciętnie 2 tygodnie. Składa jaja bezpośrednio do pokarmu, w ilości średnio 170 sztuk pojedynczo, w łańcuchach lub w grupkach. Jaja są białe i okrągłe.
Z jaj wylęgają się larwy, inaczej gąsienice. Są one białe, jedynie ich głowa jest brązowa. Jednak w miarę rozwoju zmieniają barwę na czerwoną, zieloną czy też pomarańczową – uzależnione jest to od pokarmu, na którym żerują. Gąsienica przechodzi 5 stadiów, po czym przeobraża się w poczwarkę, która spoczywa w oprzędzie. Z poczwarki przekształca się już w postać dorosłą. Stadium gąsienicy to te najbardziej szkodliwe – gąsienica zaopatrzona jest w gryzący aparat gębowy, który służy jej do pobierania pokarmu.
SZKODLIWOŚĆ I ZWALCZANIE OMACNICY SPICHRZANKI.
Omacnica spichrzanka występuje m.in. w zakładach spożywczych, młynach i magazynach. Motyle te są także popularnym szkodnikiem w naszych mieszkaniach. Gąsienice żerują na ziarnach zbóż, nasionach roślin, ziołach czy też wyrobach cukierniczych. Zanieczyszczają produkty swoimi odchodami, przędzą i martwymi osobnikami. Powodują także zapychanie rur spadowych w wytwórniach.
Mole spożywcze bardzo szybko się rozprzestrzeniają i atakują zdrowy pokarm. Walka z nimi nie należy do łatwych i przyjemnych. Aby nie doprowadzić do inwazji szkodnika w domu, należy każdorazowo sprawdzać przyniesione do domu artykuły spożywcze, te suche i sypkie, na których zazwyczaj żerują mole. Ponadto dbajmy o porządek w miejscach, w których przechowujemy produkty – należy odkurzać i czyścić szafki kuchenne, półki, wszelkie zakamarki przy meblach. Jeśli w jakimś produkcie zauważymy dziurę w opakowaniu lub po prostu obecność szkodników należy je wyrzucić i obejrzeć resztę produktów.
W razie inwazji moli serdecznie zapraszamy do kontaktu, na pewno doradzimy i pomożemy. Zapraszamy także do działu dezynsekcja.