Wszoły
WSZOŁY.
Wszoły to niewielkie owady, które przystosowane są do pasożytniczego trybu życia – żerują zarówno na skórze, jak i na sierści zwierząt. Atakują ptaki i ssaki, przytwierdzając się do nich za pomocą mocnych pazurków. Odżywiają się włosami, piórami i złuszczającym się naskórkiem, niekiedy również krwią żywiciela. Jak wyglądają, w jaki sposób szkodzą i jak je zwalczać?
Jak wyglądają wszoły?
Wszoły osiągają długość od 2 mm do 10 mm. Ich ciało jest płaskie i przybiera barwę żółtobrązową. Posiadają gryzący aparat gębowy, krótkie czułki i dość szeroką głowę. Bytują przeważnie na skórze głowy, grzbiecie, pod pachami oraz w okolicach krocza. Nazywane są potocznie piórojadami i sierściojadami.
Gatunek Chelopistes meleagridis pasożytuje na indykach, z kolei gatunki, takie jak: Lipeurus, Menopon, Menacanthus pallidulus pasożytują na kurze domowej. Wszoły przez całe swoje życie nie zmieniają gatunku swojego żywiciela, a w przypadku jego śmierci znajdują nowego przy pomocy owadów. Mamy wtedy do czynienia ze zjawiskiem forezy.
Jak rozwijają się wszoły?
Samica piórojada składa jednorazowo od 50 do 300 białych jaj przytwierdzając je do podstawy włosów przy pomocy klejącej wydzieliny. Po zaledwie kilku dniach z jaj wylęgają się nimfy, które przechodzą 3 linienia. Po około 3-5 tygodniach mamy już do czynienia z dorosłymi osobnikami, które osiągnęły swoją dojrzałość płciową.
Szkodliwość i zwalczanie wszoł.
Powodują znaczne szkody na fermach drobiu. Zaatakowany przez nie drób charakteryzuje się podrażnioną i zaczerwienioną skórą. Z powodu silnego świądu ptaki odczuwają potrzebę ciągłego dziobania i skubania, co przyczynia się do powstawania ran i strupów. Mówimy wtedy o objawach wszołowicy. Pióra stają się matowe, łamliwe i częściowo uszkodzone, z kolei same ptaki nie mają apetytu i ich waga stopniowo spada. Nioski znoszą coraz mniej jaj.
W walce z piórojadami stosuje się różnego rodzaju insektycydy zawierające substancję aktywną: karbaryl, permetrynę lub pyretroidy. Zabiegom należy poddawać ptaki oraz najbliższe otocznie – wtedy uzyskuje się najlepsze rezultaty.