ŚWIERZBOWIEC PTASI.

Świerzbowiec ptasi należy do pajęczaków, jest niewielkim roztoczem, który atakuje starsze ptaki: kury, indyki oraz gołębie. Przyczepia się zwykle do skóry na nieopierzonych częściach ciała ptactwa, tj. nogi, korale i okolice dzioba. Świerzbowiec nazywany bywa potocznie wapniakiem albo wapienną nóżką – zaatakowane przez niego kończyny ptaków wyglądają na zwapniałe, stąd te nazwy. Jak wygląda świerzbowiec, jak się rozwija i jakie szkody wyrządza?

Jak wygląda świerzbowiec ptasi?

Długość ciała świerzbowca waha się od 0,35 do 0,42 mm. Jego odnóża są króciutkie i lekko owłosione, oskórek jest pofałdowany i opancerzony. Wszystkie stadia rozwojowe świerzbowiec przechodzi przybywając na swoim żywicielu. Najczęściej atakuje on starsze ptaki, takie jak kury, indyki czy gołębie.

Jak rozwija się świerzbowiec?

Samica świerzbowca rodzi żywe larwy bezpośrednio w wydrążonym wcześniej w naskórku korytarzu (nie składa jaj). Larwy przeobrażają się w nimfy, a w ostateczności przyjmują formę dorosłego roztocza. Cały proces trwa od 20 do 26 dni, w zależności od płci.

Szkodliwość i zwalczanie świerzbowca.

Roztocz powoduje rozległe strupy, pod którymi gromadzi się krew i ropa. Kolejno skóra łuszczy się, pióra stają łamliwe i wypadają. Zaatakowane przez świerzbowca miejsca są opuchnięte i swędzące. Może dojść do stanów zapalnych skóry. Stopniowo organizm zaatakowanego przez świerzbowca ptaka osłabia się, a przy zaawansowanej chorobie dochodzi do niedowładu kończyn i utraty wagi. Nioski znoszą coraz mniej jaj, aż w końcu nie znoszą ich wcale. Zwalczanie roztoczy atakujących drób jest konieczne.

W calu zwalczania świerzbowca stosuje się różnego rodzaju insektycydy oraz zabieg ozonowania, który ogranicza ich liczebność. Wszelkie zabiegi zwalczające szkodniki ferm drobiu powinny być wykonywane przez wykwalifikowane firmy DDD.