Ptaszyniec kurzy
PTASZYNIEC KURZY.
Ptaszyniec kurzy jest roztoczem, ektopasożytem ptaków. Atakuje drób: zarówno kury, perliczki, bażanty jak i indyki. Ponadto żerować może także na gołębiach i innych dzikich ptakach. Ptaszyniec nacina skórę ofiary za pomocą szczękoczułek, wprowadza toksyczną ślinę, która ułatwia dotarcie do drobnych naczyń krwionośnych. Pobiera krew, powoduje osłabienie i niedokrwistość u ptactwa. Jak wygląda, jak się rozwija i jak go zwalczyć?
Jak wygląda ptaszyniec kurzy?
Długość jego ciała nie przekracza 0,7 mm, jest ono podłużne i silnie spłaszczone, w kolorze szaro-żółtym oraz pokryte drobną szczecinką. Samice są z reguły trochę większe od samców. Ciało ptaszyńca jest rozciągliwe: w momencie kiedy pasożyt jest najedzony ciało pęcznieje, staje się bardziej kuliste i przybiera barwę czerwoną (wydłuża się do ok. 1 mm). Nogi są cienkie i dobrze rozwinięte, dorosły osobnik wyposażony jest aż w 4 pary odnóży, z kolei larwa w 3 pary. Ptaszyniec posiada aparat gębowy w postaci szczękoczułek
Jak rozwija się ptaszyniec?
Po opiciu się krwią samica jest gotowa na składanie jaj, umieszcza je w ilości około 8 dziennie w szparach kurnika. Przy optymalnej temperaturze, tj. ok 20-25 stopni z jaj – już po około 2-3 dniach – wylęgają się larwy, które nie pobierają pokarmu. Krwiopijne są nimfy ptaszyńca kurzego – larwy linieją przekształcając się najpierw w protonimfę, a kolejno w deutonimfę. Krew pobierają także osobniki dorosłe.
Szkodliwość i zwalczanie ptaszyńca kurzego.
Zaatakowane ptactwo odczuwa niepokój, bezsenność, doskwiera im ból i swędzenie. Ptaszyniec roznosi zarazki cholery, białaczkę drobiu, toksoplazmozę i pomór drobiu. Przebywając w zakamarkach naszych mieszkań może zaatakować zwierzęta domowe oraz ludzi. Może powodować uczulenie, stany zapalne skóry i owrzodzenia, a w niektórych przypadkach powodować astmę oskrzelową. Ptaszyniec podejrzewany jest również o roznoszenie wirusów z grupy A arbo, które wywołują zapalenie mózgu i rdzenia u człowieka.
Aby skutecznie pozbyć się ptaszyńca należy w pierwszej kolejności oczyścić kurnik, usunąć poidła i karmniki oraz nanieść odpowiedni preparat zwalczający roztocza, tzw. akarycydy. Oczywiście zabieg powinien być przeprowadzony przez profesjonalną firmę DDD.