PLEŚNIAKOWIEC LŚNIĄCY.

Pleśniakowiec lśniący nazywany jest także chrząszczem ściółkowym, jest wszystkożerny. Jego larwy bytują w gnijących i spleśniałych materiałach organicznych i produktach mącznych. Spotykane są także w paszy dla drobiu, w mące, kaszach i ziarnach zbóż. Preferują lekko wilgotną ściółkę, zaliczane są do groźnych szkodników ferm drobiu. Jak je rozpoznać i w jaki sposób szkodzą?

Jak wygląda pleśniakowiec lśniący?

Pleśniakowiec lśniący osiąga długość od 5,5 do 7 mm. Jego ciało jest wydłużone, owalne i błyszczące, przybiera barwę brązowo-czarną. Głowa jest stosunkowo mała, odnóża są czerwono-brązowe, podobnie jak jego czułki. Posiada dobrze rozwinięte skrzydła, jednak nie lata zbyt często.

Jak rozwija się pleśniakowiec?

Samica składa jaja bezpośrednio na produkty, są one białe i przytwierdzane za pomocą klejącej wydzieliny. W ciągu całego swojego życia może ich złożyć średnio od 200 do 300. Z jaj wylęgają się żółto-brązowe larwy, które osiągają do 11 mm długości, ich odwłok zakończony jest kolcem zagiętym do góry. Larwy przechodzą 7 linień, przeobrażają się kolejno w białe poczwarki, osiągające długość do 5 mm. Na odwłoku poczwarek znajdują się drobne charakterystyczne włoski. W zależności od temperatury pomieszczenia poczwarka przeobraża się w osobnika dorosłego (przykładowo przy temperaturze ok. 30 stopni trwa to zaledwie tydzień).

Szkodliwość i zwalczanie pleśniakowca.

Pleśniakowiec przenosi wiele zarazków chorobotwórczych, m.in. grzyby z rodzaju Aspergillus, bakterie Salmonelli czy wirusy ospy. Larwy tego owada potrafią drążyć tunele w materiale izolacyjnym ścian kurnika, przez co obniżają jego właściwości termoizolacyjne. Wgryzają się w schorowane ciała kurcząt i przyczyniają się tym samym do redukcji drobiu. Drób zjadając zainfekowane ziarno zaraża się patogenami, przez co zwiększa się ich śmiertelność. Larwy pleśniakowca stanowią zagrożenie również dla człowieka.

W momencie pojawienia się pleśniakowca należy niezwłocznie skontaktować się z firmą zwalczającą szkodniki ferm drobiu. Obecnie dostępne są skuteczne metody jego zwalczania, a jedną z nich jest gazowanie fosforowodorem (możliwa jedynie w pomieszczeniach z wysoką gazoszczelnością, w przeciwnym razie zaleca się przeprowadzenie zabiegów opryskowych z zastosowaniem insektycydów fosforoorganicznych, pyretroidowych i regulatorów wzrostu owadów).