KOŁATEK DOMOWY.

Kołatek domowy to chrząszcz z rodziny kołatkowatych, który żeruje w drewnie drzew iglastych i liściastych. Jego nazwa pochodzi od dźwięku, jaki wydaje podczas uderzania przedpleczem o ściankę chodnika – tykanie, kołatanie. To jeden z najgroźniejszych szkodników drewna, który upodobał sobie zwłaszcza zabytkowe budowle i konstrukcje dachowe. Jak go rozpoznać i w jaki sposób niszczy drewno?

Jak wygląda kołatek domowy?

Kołatek domowy osiąga długość od 2 do 5 mm. Jest on koloru brązowego lub czerwono-brązowego, posiada cienkie i członowane czułki, a na jego pokrywach skrzydłowych widoczne są drobne wgłębienia tworzące podłużne paski. Pod przedpleczem chowa się głowa kołatka,a pod okrywami – niewielkie ale bardzo dobrze rozwinięte skrzydła.

Jak wygląda cykl życiowy kołatka?

Rójka kołatka domowego trwa od kwietnia do sierpnia. Samica po kopulacji składa swoje jaja w szczelinach i drobnych pęknięciach w drewnie. Składa je w ilości od 20 do 60 sztuk pojedynczo lub kupkami po kilka jaj. Z jaj wylęgają się larwy, które są mięsiste i lekko owłosione. Ponadto są bardzo żarłoczne – czas, w jakim dochodzi do przeobrażenia się larw w osobniki dorosłe może wynieść około 3 lat. Przez ten czas larwy dokonują sporych zniszczeń i nie bez powodu zaliczane są do najgroźniejszych szkodników drewna. Na końcu chodników dochodzi do przepoczwarzenia, a potem kolejno do przeobrażenia w postać dorosłą, chrząszcza. Opuszcza on żerowisko przez otwór wylotowy. Dorosły chrząszcz żyje krótko, bo około 30 dni i w tym czasie nie pobiera pokarmu.

Szkodliwość i zwalczanie kołatka domowego. 

Kołatek żeruje zarówno w drewnie drzew iglastych, jak i liściastych. Preferuje jodłę, sosnę, świerk, buk, dąb, grab oraz klon. Z racji tego, że upodobał sobie starsze drewno jest szczególnym zagrożeniem dla drewnianych zabytków, budowli i obiektów muzealnych. Jeśli natomiast chodzi o nasze mieszkania to atakuje to, co drewniane, czyli meble, podłogi, ramy okien i obrazów oraz konstrukcje dachowe.

Przy zwalczaniu kołatka i innych szkodników drewna często wykorzystuje się metodę dezynsekcji gazowej za pomocą fosforowodoru. To jeden z najbardziej skutecznych zabiegów o ile przeprowadzany jest przez profesjonalną firmę z doświadczeniem.