KRET EUROPEJSKI.

Kret europejski to gatunek ssaka, który zaliczany jest do rodziny kretowanych (rzędu ryjówkokształtnych). Osiąga długość do 20 cm, jest krępej budowy ciała, a jego waga nie przekracza średnio 120 gram. Ciało pokryte jest ciemnym, czarnym i miękkim futerkiem, jedynie strona brzuszna jest koloru szarego. Jego pysk ma charakterystyczny ryjkowaty kształt i zaopatrzony jest w 44 bardzo ostre zęby.

 

Oczy są uwstecznione i niewrażliwe na światło. Z kolei uszy nie posiadają małżowin zewnętrznych, a jedynie fałd skórny i specjalne włosy, które zamykają otwory słuchowe. Kret posiada mały ogon oraz silne i łopatowate łapy (oraz mocne pazury zagięte do tyłu). Przystosowane są one do kopania tuneli w ziemi. Na jego pysku i ogonie znajdują się włoski czuciowe, które są czułe na drgania i pozwalają zlokalizować pożywienie. Krety mają bardzo czuły słuch.

 

Kret europejski zaliczany jest do ssaków owadożernych, w jego menu znajdziemy dżdżownice, larwy owadów, inne bezkręgowce oraz drobne kręgowce, np. młode myszy. Krety pomimo tego, że nie żyją długo, bo maksymalnie 4 lata, są bardzo aktywne i ruchliwe. Nie zapadają w sen zimowy, a ich cykl aktywności jest bardzo charakterystyczny i ciekawy. Przez okres około 4 godzin kret jest bardzo aktywny, a po tym czasie zapada w drzemkę na jakieś 3 godzinki.

 

Krety występują najczęściej w glebach żyznych i wilgotnych, dlatego odpowiadają im pola uprawne. Spotkać je możemy również w naszych ogrodach, sadach, łąkach oraz na terenach lasów liściastych. Unikają natomiast terenów kamienistych i piaszczystych. Większość czasu spędzają pod ziemią, tam budują tunele (korytarze, żerowiska) na głębokości od 20 do 50 cm. Mają one średnicę 6 cm i rozciągają się na długość od 100 do 200 m.

Na powierzchni ziemi kret jest bardzo niezdarny, narażony jest także na atak drapieżników, dlatego też rzadko wychodzi spod ziemi. Pod ziemią buduje swoje gniazdo wymoszczone z mchu i trawy, obok niego znajduje się jego spiżarnia, w której gromadzi żywe, ale unieruchomione dżdżownice – to zapasy gromadzone na okres zimowy.

 

Krety na ogół prowadzą samotniczy tryb życia, są nazywane ssakami terytorialnymi. Wyjątkiem jest jedynie okres rui, który przypada na wiosnę. Wtedy krety łączą się w pary i kopulują, są przy tym agresywne i zaraz po kopulacji rozchodzą się. Ciąża u samicy trwa około 28 dni, na świat wydaje od 2 do 7 młodych, które karmi swoim mlekiem. Samica wydaje potomstwo zazwyczaj raz do roku. Młode swoją dojrzałość płciową osiągają po upływie 1 roku życia.

 

Krety pomimo tego, że są pożyteczne, bo zwalczają szkodniki glebowe i przewietrzają glebę to niestety drążąc korytarze przerywają korzenie roślin, które w wyniku tego przewracają się i zamierają. Kret europejski powoduje bardzo duże szkody w naszych ogrodach czy na polach uprawnych. Zostawia po sobie kopce, utrudniając tym samym koszenie trawy. Ponadto zjada dżdżownice, które spulchniają i przewietrzają glebę oraz wzbogacają ją w próchnicę.

 

Należy pamiętać, że w Polsce krety są pod ochroną. Od niedawna dopuszczalne jest zwalczanie/zabijanie kretów w prywatnych ogrodach, na terenach ogrodzonych (ogródki przydomowe, działkowe).