KRET EUROPEJSKI.

Kret europejski to gatunek ssaka, który zaliczany jest do rodziny kretowanych. Osiąga długość do 20 cm, jest krępej budowy ciała, a jego waga nie przekracza średnio 120 gram. Ciemne, czarne i miękkie futerko to jego znak rozpoznawczy. Nie inaczej jest w przypadku głowy – charakterystyczny ryjek i 44 bardzo ostre zęby.

Kret europejski jak wygląda?

U kreta oczy są uwstecznione i niewrażliwe na światło ale za to może się pochwalić bardzo czułym słuchem. Uszy nie posiadają małżowin zewnętrznych, a jedynie fałd skórny i specjalne włosy, które zamykają otwory słuchowe. Mały ogon oraz silne i łopatowate łapy, do tego mocne pazury zagięte do tyłu, przystosowane do kopania tuneli w ziemi. Na jego pysku i ogonie znajdują się włoski czuciowe, które są czułe na drgania i pozwalają zlokalizować pożywienie.

Kret europejski informacje.

Kret europejski zaliczany jest do ssaków owadożernych, w jego menu znajdziemy dżdżownice, larwy owadów, inne bezkręgowce oraz drobne kręgowce, np. młode myszy. Krety pomimo tego, że nie żyją długo, bo maksymalnie 4 lata, są bardzo aktywne i ruchliwe. Nie zapadają w sen zimowy, a ich cykl aktywności jest bardzo charakterystyczny i ciekawy. Przez okres około 4 godzin kret jest bardzo aktywny, a po tym czasie zapada w drzemkę na jakieś 3 godzinki.

Krety na ogół prowadzą samotniczy tryb życia, są nazywane ssakami terytorialnymi. Wyjątkiem jest jedynie okres rui, który przypada na wiosnę. Wtedy krety łączą się w pary i kopulują, są przy tym agresywne i zaraz po kopulacji rozchodzą się. Ciąża u samicy trwa około 28 dni, na świat wydaje od 2 do 7 młodych, które karmi swoim mlekiem. Samica wydaje potomstwo zazwyczaj raz do roku. Młode swoją dojrzałość płciową osiągają po upływie 1 roku życia.

Kret europejski gdzie mieszka?

Krety występują najczęściej w glebach żyznych i wilgotnych, dlatego odpowiadają im pola uprawne. Spotkać je możemy również w naszych ogrodach, sadach, łąkach oraz na terenach lasów liściastych. Unikają natomiast terenów kamienistych i piaszczystych. Większość czasu spędzają pod ziemią, tam budują tunele, inaczej korytarze, żerowiska. Jak wyglądają korytarze kreta? Budują je na głębokości od 20 do 50 cm, mają średnicę 6 cm i rozciągają się na długość od 100 do 200 m. Pod ziemią buduje swoje gniazdo wymoszczone z mchu i trawy, obok niego znajduje się jego spiżarnia, w której gromadzi żywe, ale unieruchomione dżdżownice. To jego zapasy gromadzone na okres zimowy.

Kret ciekawostki.

Na powierzchni ziemi kret bywa bardzo niezdarny, narażony jest także na atak drapieżników, dlatego też rzadko wychodzi spod ziemi.

Krety pomimo tego, że są pożyteczne, bo zwalczają szkodniki glebowe i przewietrzają glebę to niestety drążąc korytarze przerywają korzenie roślin, które w wyniku tego przewracają się i zamierają. Kret europejski powoduje bardzo duże szkody w naszych ogrodach czy na polach uprawnych. Zostawia po sobie kopce, utrudniając tym samym koszenie trawy. Ponadto zjada dżdżownice, które spulchniają i przewietrzają glebę oraz wzbogacają ją w próchnicę.

Kret europejski zwalczanie.

Należy pamiętać, że w Polsce krety są pod ochroną. Dopuszczalne jest zwalczanie kretów w prywatnych ogrodach, na terenach ogrodzonych. Masz problem z kretem? Nie zwlekaj i zadzwoń!

.