Pluskwa domowa  (cimex lectularius) to owad o niewielkich rozmiarach (ok. 4 do 6 mm długości, 3 mm szerokości), należy do rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych, rodziny pluskwowatych. Jej owalne i ciemnobrunatne ciało jest znacznie spłaszczone i zwęża się ku przodowi. Uzbrojona jest w narząd gębowy typu kłująco-ssącego. Żywi się krwią i trzeba przyznać, że potrafi uprzykrzyć życie człowiekowi.

Poznajmy zatem dokładnie naszego przeciwnika:

  • Pluskwy największą aktywność wykazują nocą. Unikają światła.
  • Na odnóżach pluskwy znajdują się haczyki, które ułatwiają jej wspinaczkę po nierównych powierzchniach. Zapewniają jej lepszą przyczepność.
  • Aparat gębowy wyposażony jest w swego radzaju ssawkę, która chroniona jest twardą okrywą.
  • Odwłok pluskwy dostarcza nam informacji o tym, czy pasożyt jest głodny i szuka pożywienia (wtedy jest on brązowy i pomarszczony), czy jest najedzony (wtedy odwłok staje się rozdęty i purpurowy od krwi). Warto zaznaczyć, że ilość pobranej przez pluskwę krwi może nawet przewyższać jej ciężar.
  • Czułki pluskwy są bardzo wrażliwe i dzięki nim pluskwa wykrywa zapach i ciepło ciała ofiary.
  • Pluskwy najczęściej są przenoszone przez ludzi – sprzyja temu np. nocowanie w zainfekowanych miejscach (hotele, hostele, szpitale, itp.), korzystanie z publicznych środków transportu czy znoszenie do domu starych, używanych mebli.
  • Pluskwy z racji swojego specyficznego wyglądu (tj. spłaszczonego ciała) potrafią ukrywać się w miejscach trudno dostępnych – chowają się w szczelinach, pęknięciach i zakamarkach, blisko miejsc, w których śpią ich żywiciele.

 

Trochę więcej biologii. Cykl życiowy pluskwy.

W rozwoju pluskwy występuje: stadium jaja, 5 stadiów larwalnych (nimfy) oraz postać dorosła (imago). W cyklu życiowym pluskwy nie istnieje stadium poczwarki, stąd też mówi się o jej rozwoju niezupełnym.

Jaja pluskwy są kremowe, samica w całym sezonie składa ich ok 250-500. Okres przejścia do stadium larwy uzależnione jest przede wszystkim od temperatury otoczenia. Najszybciej następuje to już po kilku dniach jeśli temperatura wynosi ok 35 stopni, natomiast czas ten wydłuża się do dwóch tygodni a nawet do miesiąca  jeśli temperatura waha się w granicach 15 stopni. Przy temperaturze poniżej 10 stopni – jaja ulegają „uśpieniu” (czekają na lepsze warunki).

Stadiów larwalnych w swoim życiu pluskwa przechodzi aż 5. Nimfy (stadia larwalne pluskwy) wyglądem przypominają postać dorosłą, różnią się rozmiarem – są mniejsze. Mają owalne i spłaszczone ciało, trójkątną głowę, posiadają oczy, czułki i aparat gębowy typu kłująco-ssącego. Odwłok stanowi największą część ciała pluskwy.

Postać dorosła pluskwy (imago) ma od 4 do 6 mm długości. Pluskwa po spożyciu pokarmu zmienia barwę na ciemniejszą, pęcznieje – odwłok wydłuża się nawet o 2-3 mm.

                

UWAGA! Mam w domu pluskwy!

Można zauważyć, że problem zapluskwienia wzrasta. Wynika to m.in. z niewiedzy, ludzie nie chcą przyznawać się do tego, że w ich domu zagościły te pasożyty ( wstyd i krążący w społeczeństwie mit o tym, że pluskwy biorą się z brudu).

Co może świadczyć o tym, że w naszym domu zalęgły się pluskwy?

  1. W miejscach ich intensywnego występowania unosi się charakterystyczny słodkawo-mdły zapach.
  2. W miejscach ich żerowania możemy natknąć się na wylinki i martwe osobniki, a także na odchody (m.in. w łączeniach mebli, w narożnikach).
  3. Ślady po ich ukąszeniu. Na atak pluskwy najczęściej narażeni jesteśmy podczas snu – miejsca ukłucia swędzą i pieką, pojawiają się na nich białe pęcherze. Nie należy ich rozdrapywać, ponieważ może to doprowadzić do infekcji i chorób skóry. U osób bardziej wrażliwych mogą pojawić się odczyny alergiczne. Należy zaznaczyć również, że u niektórych osób nie występuje żadna reakcja na ukąszenie.

Prawdą jest, że brud nie zwabia pluskiew, natomiast regularne sprzątanie i usuwanie niepotrzebnych rzeczy z pewnością pozwoli nam szybciej je zauważyć i pozbyć się ich. Nie zwlekaj więc i zgłoś problem do firmy profesjonalnie zajmującej się zwalczaniem szkodników.

Metody zwalczania pluskwy domowej przez naszą firmę

Zazwyczaj stosujemy zintegrowane metody zwalczania szkodników wg. dobrej praktyki IPM. Każdorazowo dobieramy odpowiednie metody do zastałych warunków na miejscu zlecenia.

Wykorzystujemy różne techniki, np.

  • Zamgławianie ULV (ultra low volume) – czyli oprysk mikrokroplisty za pomocą wydajnego generatora zimnej mgły. Dzięki niemu możemy dojść do najtrudniej dostępnych miejsc, a wręcz wypełnić całą kubaturę pomieszczenia. Jest to o tyle istotne, że przy zwalczaniu pluskwy nie można zastosować żadnych preparatów wabiących, gdyż pluskwa żywi się tylko krwią (trzeba zastosować odpowiednio dobrane preparaty kontaktowo-żołądkowe, przy których najistotniejsze jest pokrycie jak najdokładniej miejsc ich bytowania).
  • Oprysk grubokroplisty.
  • Działania mechaniczne i fizyczne.
  • Gazowanie , czyli rozprowadzanie insektycydu w formie fumigantu.