Wciornastki (Thysanoptera), inaczej przylżeńce czy przecinki, to niewielkie owady posiadające drobne i wydłużone ciało oraz dwie pary skrzydeł, których brzegi pokryte są strzępiną. Ich aparat gębowy jest typu kłująco-ssącego i charakteryzuje się wyraźną asymetrią. Wciornastki wchodzą w skład aeroplanktonu i zamieszkują rozmaite środowiska. Większość z nich odżywia się sokiem z roślin i ich tkankami, powodując tym samym niszczenie roślin. Wciornastki to jednak kilka tysięcy różnych gatunków, z których niektóre są grzybożerne bądź porostożerne, a są też i drapieżne odmiany tego szkodnika.

Do tych najczęściej spotykanych zaliczamy: wciornastka szklarniowca (żeruje głównie na roślinach importowanych), wciornastka cieplarka (żeruje na roślinach doniczkowych), wciornastka tytoniowca (atakuje m.in. goździki, gerbery i chryzantemy, a także warzywa) czy wciornastka orientalnego (atakuje storczyki, chryzantemy). Najgroźniejszym wydaje się być wciornastek zachodni (Frankliniella occidentalis), który występuje w uprawach szklarniowych roślin ozdobnych i warzyw. Ten gatunek jest o tyle niebezpieczny, że przenosi groźny wirus TSWW, który degeneruje rośliny. Ciężko tego szkodnika zwalczyć, a mnoży się w tempie ekspresowym.

Wciornastki osiągają od 1 do 2 mm długości, dlatego też, trudno je dostrzec gołym okiem. Są one barwy żółtej lub brunatnej. O ich obecności mogą świadczyć m.in. przebarwienia – często żerują na roślinach doniczkowych (pokojowych), m.in. na storczykach, palmach, bluszczach czy fikusach. Wśród roślin ogrodowych upodobały sobie z kolei goździki, gerbery i chryzantemy. Są gatunki, które spotkać możemy na roślinach uprawnych, gdzie dokonują sporych uszkodzeń i dodatkowo przenoszą na te rośliny drobnoustroje chorobotwórcze.

Wróćmy na chwilkę do objawów ich żerowania: zwykle na liściach pojawiają się niewielkie jasne plamki, które nabierają niemal srebrzystego połysku. W niektórych miejscach dostrzec możemy drobne i ciemne grudki – to odchody tych szkodników. Jeśli na roślinie żeruje dość spora kolonia wciornastek to z czasem liście zaczynają obsychać i opadać. Dodatkowo wśród roślin o ozdobnych kwiatach wciornastki skracają ich okres kwitnienia, powodują liczne deformacje kwiatów.