Skórnikowate. Co to za chrząszcze?

Skórnikowate (Dermestidae) to rodzina chrząszczy licząca około 1000 gatunków, ale w Polsce znanych jest blisko 40-50 gatunków. Do rodziny skórnikowatych zaliczamy m.in. skórniki, mrzyki oraz szubaki. To co je łączy to niewielki rozmiar i na ogół ciemne ubarwienie ciała z wyraźnie jaśniejszymi włoskami, które często tworzą jakiś wzór. Czułki są dosyć krótkie i mają buławkowaty kształt, z kolei głowa jest mała i schowana pod przedpleczem. Większość z nich spotykana jest w zamkniętych pomieszczeniach, magazynach, muzeach lub mieszkaniach.

Skórnikowate zaliczane są do chrząszczy wielożernych. Jedne przebywają w ptasich gniazdach i żerują na piórach, tam też samice składają jaja. Inne z kolei odżywiają się sierścią ssaków czy martwymi szczątkami zwierząt. Są również gatunki żerujące w gniazdach pszczół i os, dorosłe osobniki zjadają pyłek i nektar. Są tez takie, które preferują magazyny żywności. Większość gatunków skórnikowatych uważana jest za szkodniki muzealne, sanitarne i zbożowe. Przyjrzyjmy się bliżej ich przedstawicielom.

Uwaga na mrzyki! Jak je rozpoznać, gdzie je można spotkać i jakie szkody wyrządzają?

Są niewielkie i niepozorne, kształtem przypominają biedronkę – to mrzyki, które często przebywają blisko ludzkich zabudowań. Mają owalne i dosyć jasno ubarwione ciało, pokryte łuskami lub włoskami. Jeśli chodzi o wygląd larw, to jest on bardzo charakterystyczny – są jasno ubarwione i niesamowicie owłosione. Tak jak to zazwyczaj bywa larwy są najbardziej żarłoczne i szkodliwe.

Gdzie żerują mrzyki? Często spotkać je można w ptasich gniazdach gdzie żerują na ptasich piórach. Odżywiają się również zwierzęcą sierścią, wysuszoną skórą czy też martwymi owadami. Jeśli w pobliżu ptasich gniazd znajdują się domy i mieszkania, to nie będzie zaskoczeniem jeśli mrzyki chętnie się u nas zadomowią. Zaatakują nasze spiżarnie, chętnie przebywać będą na wędzonym mięsie, na przyprawach czy suszonych warzywach i owocach. Zagrożona będzie również nasza garderoba, gdyż mrzyki bardzo chętnie żerują na ubraniach, futrach i skórze. To znane wszystkim entomologom szkodniki muzealne, wszak mają tam nieograniczony dostęp do martwych owadów oraz wypchanych zwierząt. Raj dla mrzyków!

Wśród tych najbardziej znanych są: mrzyk muzealny oraz mrzyk gabinetowy.

Czy to szubaki? Krótka charakterystyka: wygląd, miejsce żerowania i szkodliwość.

Są mniej znane niż mole spożywcze, rybiki czy karaczany, a jednak chętnie zasiedlają nasze mieszkania i mogą być nie mniej uciążliwe. Szubaki tak jak w przypadku mrzyków są małe i niepozorne z wyglądu, mierzą ok 5 mm, a ich ubarwienie jest różne – od jasnobrązowego do ciemnobrązowego. Ich ciała pokryte są włoskami. Jeśli chodzi o larwy to są również brązowe, ich ciało podzielone jest na segmenty a odwłok zwieńczony kępką włosków, które tworzą coś na kształt pędzelka.

Gdzie można spotkać szubaki? Z racji tego, że szubaki lubią ciepłe miejsca, niestety chętnie pojawiają się w naszych domach, w budynkach inwentarskich, magazynach, a nawet w muzeach. Jeśli zjawią się w mieszkaniu podobnie jak mrzyki chętnie żerują w dywanach i na ubraniach, preferują wełnę i skórę. Nic więc dziwnego, że samice składają jaja w kocach, skórzanych meblach, futrach czy dywanach. Z jaj wylęgają się brązowe i owłosione larwy, które odżywiają się resztkami, martwymi owadami, złuszczonym ludzkim naskórkiem i produktami pochodzenia zwierzęcego.

W jaki sposób szubaki trafiają do naszych mieszkań? Lubią przebywać w kurnikach i w ptasich gniazdach, jeśli zatem znajdują się one blisko ludzkich zabudowań łatwo mogą przedostać się do mieszkań poprzez rozszczelnione okna. Wszystko dlatego, że dorosłe chrząszcze potrafią latać. Warto dbać o porządek w pomieszczeniach gospodarskich i w kurnikach, szczególnie tam, gdzie przechowuje się paszę dla zwierząt. Dzięki temu możemy uniknąć inwazji szubaka.

Jeśli w naszych ubraniach zobaczymy dziury to pamiętajmy, że niekoniecznie mamy do czynienia z molami ubraniowymi. Mogą być to działania szubaków. Najbardziej znane gatunki to szubak dwukropek oraz szubak smirnowa.

Jak się pozbyć skórnikowatych? 

Nikogo nie zaskoczy fakt, że czystość i porządek są naszym sprzymierzeńcem. Dlatego na bieżąco powinniśmy usuwać martwe owady i pajęczyny z parapetów, często trzepać dywany i zamiatać podłogę z resztek i okruchów. Jeśli pomimo tego zadomowią się u nas skórnikowate warto poprosić o pomoc profesjonalną firmę DDD, która zastosuje odpowiednią metodę i środki chemiczne z uwzględnieniem trudno dostępnych miejsc. Zapraszamy do kontaktu!