Odkomarzanie ma na celu ograniczenie występujących w naszych ogrodach, na naszych działkach czy w parkach uciążliwych owadów. Mowa tu oczywiście o komarach, ale nie tylko – odkomarzanie zwalcza przy okazji  groźne meszki i kleszcze. Zarówno komary, jak i meszki i kleszcze potrafią uprzykrzyć nam wypoczynek, ponadto ich ukąszenia wywołują świąd, obrzęk, nieraz silne reakcje alergiczne, a ukąszenie kleszcza może doprowadzić do zakażenia m.in. boreliozą.

Metody, które stosujemy przy odkomarzaniu to przede wszystkim zamgławianie termiczne oraz zamgławianie ULV. Obie metody mają na celu wytworzenie mgły, która składać się ma z mikroskopijnych kropelek, to mieszanina wody i cieczy biobójczej. Wszystko po to, aby substancja dotarła do wszystkich miejsc i zakamarków, co oczywiście wpływa na efektywność zabiegu. Przy zamgławianiu termicznym mgła tworzy się przy wykorzystaniu wysokiej temperatury, z kolei zamgławianie ULV wykorzystuje tzw. zimną mgłę. Obie metody wykorzystują minimalną ilość substancji biobójczej, co daje im przewagę nad kolejną metodą, jaką jest oprysk grubokroplisty. Przy oprysku tym wytwarzana jest mgła składająca się z grubych kropli, które są cięższe i siłą rzeczy nie unoszą się tak jak w przypadku poprzednich obu metod. Tutaj technik popisać się musi wiedzą, doświadczeniem i precyzją, aby dotrzeć do wszystkich potencjalnych miejsc, w których mogą bytować owady. To, co istotne to fakt, że przy tej metodzie wykorzystywana jest większa ilość wody i samej substancji trującej.

Prawidłowo przeprowadzony zabieg odkomarzania należy powtarzać mniej więcej co 4 do 6 tygodni. Na efektywność zabiegu mają wpływ wybór odpowiedniej metody i środków, ale również warunki atmosferyczne, jakie towarzyszą w trakcie przeprowadzania zabiegu, jak i po nim. Sam zabieg przeprowadzać należy w słoneczne i pogodne dni, w przypadku częstych opadów deszczu skraca się czas utrzymywania się środka, w konsekwencji kolejny zabieg trzeba będzie wykonać wcześniej. Aby zwiększyć skuteczność zabiegu stosowany jest specjalny nośnik, dzięki któremu substancja trująca przyczepia się do liści, wolniej odparowuje i nie zmywa się tak szybko. Warto przedyskutować kwestię odkomarzania z sąsiadami, im większy obszar zostanie poddany zabiegowi tym większa skuteczność, dłuższa ochrona  i oczywiście mniejsze koszta.

Po każdym takim zabiegu należy zachować ostrożność, technik jest zobowiązany przekazać wytyczne odnośnie zaleceń pozabiegowych.