Kleszcze. O tych małych pasożytach mówi się wiele, szczególnie teraz, kiedy zauważyć można  wzmożoną ich aktywność. Niekoniecznie informacje, które do nas docierają są prawdziwe – dlatego postaramy się je uporządkować.

1.Każdy kleszcz zaraża boreliozą. MIT!

Nie jest prawdą, że każdy kleszcz jest nosicielem choroby (m.in. borelioza, babeszjoza). Kleszcze nie chorują same z siebie – one przenoszą infekcje, jeśli same są zainfekowane. Dodajmy, że nawet jeśli kleszcz jest zakażony nie musi to od razu oznaczać, że nas zarazi. Także spokojnie, nie panikujmy,  obserwujmy miejsce ugryzienia i w razie wątpliwości (bądź w razie wystąpienia objawów zarażenia) udajmy się do lekarza.

2.Kleszcza można wyciągnąć palcami. MIT!

Kleszcza nie wyciągamy palcami – używamy do tego pęsety lub szczypiec. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby wyciągnąć delikwenta w całości bowiem każdy pozostawiony jego fragment może doprowadzić do stanów zapalnych czy zakażenia.

3.Kleszcze atakują z drzew. MIT!

Kleszcze nie żyją na drzewach i nie skaczą na swoich żywicieli. Najczęściej spotykane są w trawach czy krzakach – możemy je znaleźć na spodniej stronie liści lub gałęziach. Rzadko znajdują się na wysokościach powyżej 150 centymetrów.

4.Ciemne ubrania chronią nas przed ukąszeniem. MIT!

Z racji tego, że kleszcze najzwyczajniej w świecie są ślepe to nie ma znaczenia dla nich kolor naszego ubrania. Na pewno nie uchroni nas to przed ukąszeniem. Kleszcze posługują się zmysłem węchu i to dzięki niemu identyfikują swoje ofiary.

5.Kleszcza smarujemy tłuszczem. MIT!

Podobno miałoby to ułatwić jego usunięcie. Nie jest to jednak prawdą i należy unikać smarowania miejsca wokół kleszcza czymkolwiek, a już w szczególności tłuszczem. Może spowodować to wymioty u pasożyta i tym samym zwiększyć ryzyko zakażenia.

6.Ugryzienie kleszcza boli. MIT!

Ugryzienie kleszcza jest całkowicie bezbolesne – kleszcz podczas gryzienia wraz ze śliną wprowadza substancję o właściwościach znieczulających. Zatem nieźle się ten pasożyt maskuje, ponadto nie łatwo wykryć go na skórze z racji jego rozmiarów. Dopiero dokładne oględziny naszego ciała dadzą nam odpowiedź czy złapaliśmy kleszcza.

7.Można zaszczepić się przeciw boreliozie. MIT!

Dotychczas nie opracowano skutecznej i bezpiecznej dla ludzi szczepionki przeciw boreliozie – wynika to ze zmienności antygenów bakterii, które ją wywołują. Faktem jest, że w 1998 roku w USA do obiegu wprowadzono szczepionkę przeciw boreliozie, jednak w 2002 roku została ona wycofana (podejrzewano, że  u niektórych zaszczepionych mogła przyczyniać się do wystąpienia zapalenia stawów).

8.Rumień wędrujący oznaką boreliozy. NIEKONIECZNIE!

Rumień wędrujący charakteryzuje się kolistym zaczerwienieniem skóry z jaśniejszym lub sino-czerwonawym środkiem. Nie pojawia się u wszystkich zakażonych boreliozą, a tylko u około 30% chorych.